Karopan Asma Tavan, Karolam Asma Tavan

Karolam asma tavan, ön yüz vinil, arka kısmının ise alüminyum folyo kaplanması sayesinde ses akustik, tavan panelleri, nem dayanıklılığı ve kolay uygulama ve temizlenebilir olması ile bakteri tutumunu engeller yeterliliktedir.
Piyasada karopan asma tavan olarak tanımlanan asma tavan sistemleri genellikle, karolam’dan, karopan’lardan, akustik alçıpanlardan, taşyünü asma tavanlardan meydana gelir. Kenar Köşebent adı verilen L profilleri çeşitli işlemlerden geçirilerek çevre duvarlarda önceden belirlenmiş yerlere en fazla 60 cm aralıklarla monte edilir.
Vinil kaplı karolam tavan. Adından da anlaşılacağı gibi, vinil kaplı karopan tavan alçıdan yapılmıştır. Çevreye ve yangına dayanıklıdır, dekorasyon olarak kullanılır. Farklı desen ve renk çözümleri
Panel tipi – Alçı panel Panel
genişliği – min.300-max.1200
Panel uzunluğu – min.300-max.1200
Panel kalınlığı – 8-12,5 mm
Ön taraf – Vinil kaplı
Arka taraf – Alüminyum folyo
Kanatlar – Bantlı
Panel ağırlığı – 7 KG / M2
Yangın sınıfı – A2

Karolam Tavan

Yalnız bu meselede hafife alınmaması gereken bir hususta tavanınız eğer betonarme ise çelik dübel kullanımız gerekliliğidir. Bu işlem esnasında ışıklandırma, ses sistemi gibi yapılması gereken tesisatlar olacaksa eğer taşıyıcı sistem ve askı çubuklarına takılmamasına dikkat etmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.
Vinil yüzlü alçıpan tavan karoları, kolay bakım ve silinebilir vinil yüzeylerinin vazgeçilmez olduğu hijyen açısından hassas alanlar için ideal asma tavan çözümüdür. Pürüzsüz vinil yüzeye sahip alçıpandan üretilen bu karolam panel, mutfak ve temiz oda alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Karopan Tavan

Alçı levhadan yapılan asma tavan karoları, 1970’lerden ve öncesinden beri İngiltere pazarında çok popüler olmuştur. Alçı tavan karolarının bileşimi, panellerin çok sağlam ve aynı zamanda ses yalıtımında iyi olmasını sağlar. Pürüzsüz vinil yüzey, temizlik için mükemmel bir yüzey sağlar ve arkasındaki malzemeyi nem ve nemden korur. Vinil karolar nemli bir bezle kolayca silinebilir ve mikro organizmaların ve bakterilerin yüzeylerinde birikmesini engeller. En büyük vinil kaplı tavan karoları üreticileri Dalsan ve Knauf’tur, bunlar önde gelen Alçıpan üreticileridir.

Vinil Kaplı Karolam Asma Tavan İçin Uygulamalar

  • Ticari Mutfaklar– mutfak ortamında hijyen önemlidir ve barlar ve restoranlar açık kalabilmek için belirli hijyen kriterlerini karşılamalıdır! Temizlik deyince aklınıza ilk gelen tavan olmayabilir ama mutfak alanı buhar vb. Nedenlerden dolayı çok nemli olduğu için tavanın silinip kolaylıkla dezenfekte edilebilmesi çok önemlidir. Tavanın nem direnci de önemlidir çünkü yeterince dayanıklı değilse tavan nemlenecek ve sarkacaktır.
  • Temiz Odalar– temiz odaların dezenfekte edilmesi esastır, düzenli olarak dezenfektanla yıkanıp silinmeleri gerekir, böylece tavan karoları bu neme ve dezenfektan kimyasallarına dayanabilmelidir.
  • Duş ve Soyunma Odaları– Sıcak duşlardan ve buharlı odalardan gelen ısı ve nem, doğru ürün kullanılmadığında eğilmiş tavan döşemeleri anlamına gelebilir, bu ortamların da genel hijyen derecelendirmelerini karşılamaları için düzenli temizliğe ihtiyacı vardır.
  • Tuvaletler– diğer uygulamalarda olduğu gibi, bu alanların düzenli olarak temizlenmesi ve kullanılan karoların nem hasarına dayanıklı olması gerekmektedir.

Askı çubuklarıyla mesafe ayarlandıktan sonra üzerinde oynana bilinen çiftli yaylı maşa temel taşıyıcı ile askı çubukları, yaylı maşaya asılabilecek pozisyona getirilir ve asılır. Serbest montaj kısmında kısmi taşıyıcı profillerde 60×60 karolam asma tavan karolajı oluşturularak yapılmalıdır.
Karolam, akustik alçıpanlar, karo, mineral taşyünü panallerinin montajları yapılırken konstrüksiyon terazisinin kontrolünün yapılmış olmasına çok dikkat edilmelidir. Taşıyıcılar arasında daima birbirlerine dik açı olmalıdır. Tavan üzerinde olan maddelerin görünmemeleri için sıkı bir şekilde askı çubuklarının bağlanması gerekir.
Taşıyıcılar arasındaki uyum için hareketlenme olarak “L” şeklinde köşebent profiller her zaman belirlenemez. Konstrüksiyon ve alçıpan kütlesi durum bazlı oluşacak olaylar askı çubuğu mesafelerinin metrekareye düşen ağırlığa göre gelmesine önem gösterilir. Ve de kaldırılabilecek en büyük kütlelere göre aradaki mesafe tablodan verilir.
Yük hesabına dahil olacak olan diğer maddeler ise; yalıtım malzemeleri, armatürler gibi malzemelerdir.

Karolam Asma Tavan Yapımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ara ve ana taşıyıcıların üzerinde sabitlenen performans kımına kot farkı saptanmayacak şekilde monte edilerek bağlanmalıdır.
Temel taşıyıcı sistem, bina fonksiyonlarını göz önüne alarak L şeklinde köşebent profiline döşenmelidir.
Profillerin kesişim noktalarında açık bulunmamasına önemle dikkat edilmesi gerekir.
Yük sarkmalarını önlemek amaçlı askı çubuklarının bağları son derece sıkı olmalıdır.
Karolam asma tavanların içerilerinde kesinlikle havalandırma boşluğu olmamasına dikkat edilmeli ve hava akımının bulunduğu yerlere önem verilmelidir.
Havalandırma çıkışları mutlaka mazgallar ile yapılmalıdır, aksi takdirde tavan içinde sıkışma yapar.

Karolam Asma Tavan Kullanılırlığı

Moduler karolam asma tavanlar, taşıyıcı sistemler sayesinde sistemin oluşturduğu plakaya rahat bir şekilde monte edilir. İhtiyaca göre tavan üstü bir tesisat sistemine kolay bir şekilde ulaşmamızı sağlar.

Temizlik ve Nem Dayanımı

Ön yüzeylerindeki vinil kaplamalar ile hijyen ve kullanım kolaylığını bizlere sunarken arka tarafta alüminyum folyo yardımı ile nem yalıtımı yapar ve dayanıklılığını arttırır. Bu ön ve arka yüzey mikrop ve bakteri oluşumunu engeller.

Karolam Asma Tavan Kullanım Bölümleri

Mutfaklar, okullar, hastaneler, laboratuvarlar vb. temiz olması gereken mekanlar için ideal bir tercihtir.

WeCreativez WhatsApp Support
Hizmetlerimiz ve Fiyatlarımız Hakkında Bilgi Almak İçin Tarafımıza Yazabilirsiniz.
👋 Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?